Karl Friedrich Wilhelm Ahrens

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Karl Friedrich Wilhelm Ahrens (24. oktoober 1855 Rostock-Meclenburg Schwerin – 1938) oli Eesti metsandustegelane.

Ta sündis 1855. aastal Saksamaal Rostock-Meclenburg - Schwerinis mõisaülema pojana. Õppis metsaasjandust Rostockis ja Greifsvaldis, töötas metsa-alal Mecklenburgis ja Schönburgis.

Oktoobris 1880 tuli Ahrens Eestimaale ning 1884. aastal sai krahv Ungern-Sternbergi metsade ülemvalitsejaks Hiiumaal. Ta elas Hiiumaal Isabella metsamõisas, mille hoonestus on tänapäevaks hävinud, on vaid infotahvel. I maailmasõja ajal saadeti ta Vene valitsuse poolt kui muulane välja ning elas 1914–1918 Simbirskis. Venemaalt tagasi jõudnud, määrati ta Roela metsaülemaks, kust ka 1929. aastal pensionile läks. Ahrens suri 1938. aastal.

Hiiumaale on Ahrens tähtis kui looduse kujundaja. Tähtsaim metsaarendus on Luidja lepik, mille ta rajas luiteliivade kinnistamiseks aastatel 1901–1903. Veel tõi ta Hiiumaale sisse Kesk- ja Lõuna-Euroopa puid ja põõsaid ning fauna rikastamiseks hirvesid ja halljäneseid.

Kuni 1900. aastani ei õnnestunudki Luidja randa elujõulist kultuuri luua. 1901. aastal julgustas fakt, et liivaluidetest läbijooksvate ojade ääres looduslikult sangleppi kasvab (tänu põhjavee lähedusele ja savikihi olemasolule liivavälja all), katsetada liivade kinnistamisel lepa istutamist. Kolme aasta jooksul istutati 23 ha suurusele alale 1-2-aastasi lepataimi, mis võeti koos mullapalliga ojade äärest ja lääne pool asuvast lepikust. Paremate kasvutingimuste loomiseks kaeti liiv adruga. Võitlus liivaga kestis aastaid, enne kui elujõuline lepik kujunes ja oma ülesannet täitma hakkas.

Ahrens on Lauka külas mõisaalleede rajaja, kuid paljud puud on vanuse tõttu välja langenud.


allikas: http://et.wikipedia.org/wiki/Karl_Friedrich_Wilhelm_Ahrens
tekst on kasutatav vastavalt Creative Commons Attribution-ShareAlike litsentsile.

Navigeerimismenüü