Inimese evolutsioon

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Inimese evolutsioon on rangelt võttes küll perekonna Homo (inimene) evolutsioon, kuid seda uuriv paleoantropoloogia tegeleb ka inimlaste ehk hominiidide sugukonna teiste väljasurnud inimesesarnaste liikide uurimisega. Vastavalt sellele mõistetakse ka inimese evolutsiooni laiemalt.

Perekonna Homo otsesteks eellasteks peetakse perekonda Australopithecus.

Kõik teised liigid perekonnast Homo peale inimese (Homo sapiens; tarkinimene) on välja surnud. Nähtavasti ei ole mitte kõik väljasurnud inimeseliigid tänapäeva inimese otsesed eellased.

Uurijate seas puudub üksmeel, kuidas perekonna Homo teadaolevad fossiilid liikidesse ja alamliikidesse rühmitada. Põhjuseks on mõnel juhul leiumaterjali vähesus, teistel juhtudel fossiilide suur omavaheline sarnasus. Osa fossiilileide (näiteks Piltdowni inimene) on hiljem paljastatud võltsingutena.

Sisukord

Homo habilismuuda lähteteksti

Homo habilis ehk osavinimene elas umbes 2,4 kuni 1,5 miljonit aastat tagasi. Teda peetakse perekonna Homo esimeseks liigiks.

Ta arenes välja Lõuna- ja Ida-Aafrikas 2,5...2 miljonit aastat tagasi, lahknedes perekonnast Australopithecus. Võrreldes viimase esindajatega oli tal väiksemad purihambad ja suurem peaaju. Ta valmistas kivist ja võib-olla luust tööriistu.

"Aafrikast välja" hüpoteesmuuda lähteteksti

Inimese väljaränne Aafrikast.
██ Homo sapiens
██ Neandertallane
██ Inimlane

Evolutsiooni tabelmuuda lähteteksti

HolotseenPleistotseenPliotseenMiotseenPaleoliitikumHomo sapiensHomo helmeiHomo heidelbergensisHomo neanderthalensisHomo rhodesiensisHomo soloensisHomo antecessorHomo erectusHomo floresiensisHomo georgicusHomo ergasterHomo habilisHomo rudolfensisAustralopithecus africanusAustralopithecus garhiKenyanthropus platyopsParanthropus robustusAustralopithecus bahrelghazaliArdipithecus ramidusArdipithecus kadabbaParanthropus boiseiAustralopithecus afarensisSahelanthropus tchadensisParanthropus aethiopicusAustralopithecus anamensisOrrorin tugenensis

Sinisega on perekond Homo.

Liikide loendmuuda lähteteksti

Loend on ajalises järjestuses perekondade kaupa:

Vaata kamuuda lähteteksti

Välislingidmuuda lähteteksti


allikas: http://et.wikipedia.org/wiki/Inimese_evolutsioon
tekst on kasutatav vastavalt Creative Commons Attribution-ShareAlike litsentsile.

Navigeerimismenüü