Huumus

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Huumus on maismaal toimuva orgaanilise aine lagunemise ja muundumise (humifitseerumise) saadus, maapinna lähedusse kõdukihi alla moodustunud tavaliselt pruuni või musta värvusega amorfne aine. Huumus muudab mulla viljakaks.

Huumus on mulla spetsiifiline aine, mis on väga keerulise keemilise koostisega ja sellel ei ole ühtset keemilist valemit. Huumuse põhimassi moodustavad polümeriseerunud ja tihkestunud organismijäänuste hüdrolüüsiproduktid, mille esialgne struktuur on täielikult muutunud. Huumus on tekkinud pika aja jooksul mullas elavate bakterite ja seente kaasabil organismide jäänuste kõdunemisel. Huumus on seega tekkinud orgaanilistest ainetest nii lagunemise kui sünteesiprotsesside tagajärjel.

Huumus on tihedalt seotud mulla mineraalosaga. Huumus on happelise iseloomuga. Huumus sisaldab, võrreldes taimedes ja mikroorganismides leiduvale, palju süsinikku.

Sisukord

Ajaloolistmuuda lähteteksti

Ajalooliselt on kasutatud terminit huumus -mullana.

  • Wallerius (1245) käsitles huumusena komposteerunud orgaanilist ainest;
  • Carl von Linné klassifitseeris mullad: Humus daedalea, Humus rualis,Humus latum, Humus damascena, Humus chistosa.


Vaata kamuuda lähteteksti

Viitedmuuda lähteteksti

  1. SELMAN A. WAKSMAN, HUMUS ORIGIN, CHEMICAL COMPOSITION, AND IMPORTANCE IN NATURE, BALTIMORE, THE WILLIAMS & WILKINS COMPANY, lk 4, 1936, Veebiversioon (vaadatud 04.08.2013)

Välislingidmuuda lähteteksti


allikas: http://et.wikipedia.org/wiki/Huumus
tekst on kasutatav vastavalt Creative Commons Attribution-ShareAlike litsentsile.

Navigeerimismenüü